Wanhojentanssit 14.02.14 Perjantaina 14.02.14 kello 17.30 liikuntahalli täyttyi tyylikkäistä tanssipareista ja katsomo aivan täyteen vieraista, kun Joutsa lukion jatkavat opiskelijat viettivät Wanhojen tansseja. Kauniisiin pukuihin sonnustautuneet daamit säkenöivät näyttävien partnereidensa rinnalla. Upeat puvut, kampaukset ja tanssit loivat tunnelman. Liikuntahalli oli täynnä väriloistoa ja tanssin taikaa. Lukion alkavat opiskelijat ryhmänohjaajiensa Keijo Kurjen ja Eeva Sankarin johdolla koristelivat perjantaina aamulla liikuntahallin ja ruokalan lukiolla todella tyylikkäästi. Tansseja oli harjoiteltu liikunnan opettajien Petri Castrenin ja Emilia Kokon ohjauksessa jo syksystä alkaen. Hallin täyteinen yleisö sai nauttia mahtavista Wanhojen tansseista.
Tansseihin osallistuivat seuraavat 19 paria sisääntulojärjestyksessä:
Niina Nurminen ja Jyri Visa, Reetta Uustalo ja Esko Salminen, Vilma
Virlander ja Santeri Saarinen, Maria Hyväkkä ja Matti
Pirkkalainen, Katariina Kovakoski ja Olli Pitkänen, Julia
Fågel ja Otto Lankia, Katri Karvonen ja Tommi Nieminen, Janette
Koskipalo ja Samuli Röksä, Heidi Heikkilä ja Jaakko Ahvenmäki,
Jutta Ilmonen ja Tuure Tamminen, Anna Järvinen ja Juuso
Järvinen, Linda Heimonen ja ja Valtteri Peltonen, Jenna
Kilpinen ja Janne Tabell, Helena Salonen ja Olli Malin, Sonja
Ilmonen ja Riku Kuitunen, Sanni Saarela ja Santeri Hentinen, Siiri
Nieminen ja Jaakko Lahti, Minna Sertti ja Mikko Parkkinen ja Taru
Saareke ja Ville Nurminen.
Wanhat tanssivat Emilia Kokon ja Petri Castrenin ohjaamia perinteisiä wanhojen tanssikappaleita. Ensimmäisenä Wanhojen tanssina oli Poloneesi, mikä syntyi Puolassa . Vuonna 1573 Puolan kuningas Henrik III:n kruunajaisissa uusi kuningas toivotettiin tervetulleeksi poloneesilla. Tästä sai alkunsa tapa avata tanssiaiset aina perinteikkäästi poloneesilla. Seuraavana oli oli wanhojen tansseissa perinteisiin kuuluva reipas preussilainen kävelytanssi Cicapo. Seuraavaksi wanhat tanssivat Pas D Espangen, joka on piirissä tanssittava salonkitanssi. Sitten oli vuorossa Argentiinalainen tulinen tango. Seuraavana oli Salty Dog Rag ja amerikalainen kansantanssi Jiffy Mixer. Sitä seurasi yhdeksi näyttävimmäksi wanhojen tanssiksi kehuttu Wienervalssi. Lopuksi wanhat tanssivat itsensä suunnitteleman tanssin.
Wanhojen perinteisten kappaleiden jälkeen alkavien Janne Tabell lauloi kolme valssia Vanhoja Poikia Viiksekkäitä, Uralin Pihlaja ja Edelweiss. Opiskelija Jaakko Lahti säesti bassolla ja lauloi ja musiikin opettaja Markus Tuominen sähköpianolla näitä kappaleita. Juhlan lopuksi palkittiin alkavien vauvaraadin valitsema paras naisten ja miesten puku ja paras tanssipari. Parhaasta naisten puvusta palkinnon sai Katri Karvonen ja miesten puvusta Matti Pirkkalainen. Parhaana tanssiparina palkittiin Linda Heimonen ja Valtteri Peltonen.
Kiitämme erityisesti wanhojen tansseja tukeneita yrityksiä Ansioniemen Sähkö, Jokita, Zalando ja Joutokanava ja Mikko Pylvänäistä ja myös muita yhteistyökumppaneita.
Mikko Pylvänäiseltä
Rautakauppalasta puh. 0400919089 voit tilata tanssivideon
DVD:lle poltettuna tosi edullisesti 6 €.
|
Sivu
päivitetty 14.02.2024 |